9. syyskuuta 2016

Maatyöt, päivä 3

Tänään pääsimme taas poikkeamaan tontille vasta iltaseitsemän aikaan ja maanrakentajamme olivat taaskin vielä paikalla täydessä työn touhussa. Aikoivat kuulemma saada pohjat valmiiksi perustuksien valua odottamaan vielä tänään, kun olisi jo kiire muillekin tonteille, kun kaikki ovat tuntuneet saavan rakennusluvat samaan aikaan. Tärytyksessä riitti vielä hommaa ja emme jääneet katsomaan, vaan jatkoimme matkaa mökille, mutta sunnuntaina täytyy palatessa ajella taas tontin kautta ja katsella rauhassa miltä näyttää.


Salaojat oli vedetty tulevien perustusten reunoille paikoilleen, samoin talon ja autotallin vedet ja viemärit jne suunnilleen oikeaan paikkaan valujen sisään. Täyttövaiheessa ne hienosäädetään sitten juuri oikeaan paikkaan. Samoin mm. ulkovaloille ja tallille tulevat sähköt ja osittain kattovesien salaojat tullaan vetämään vasta täyttövaiheen aluksi eristeiden alle.


Mursketta oli tontille tuotu näiden kahden päivän aikana kuulemma "aika paljon". Tarkkoja määriä ei Antti pystynyt suoraan heittämään, paras arvaus oli reilu 600 tonnia, mutta kyllähän niistä sitten aikanaan lasku saadaan. Ja täyttöihin menee vielä lähes sama lisää. Kymppitonni ei siis tule missään nimessä riittämään murskeiden ja sorien kustannukseksi, mutta toivottavasti siitä ei kovin paljon karata. Tontista on vaan niin iso osa yksikerroksisten rakennusten, niiden terassien sekä sisäänajopihan peittämää, ja kun kaikki rakennelmat ympäröidään routasuojaukseksi perustuksista vähintään 1,5 metriä ulospäinkin murskeella, niin sitä nyt vaan uppoaa tuonne, eikä asialle mahda mitään. Itsehän se talo ja talli tontille noin suunniteltiin (Rakennuslupakuvat; asemapiirros)

No eipä jää ainakaan liikaa ruohoa leikattavaksi, kuten ao. kuvasta näkyy. :) Siinähän on noiden kaivuumaakasojen alla käytännössä meidän nurmelle tulevat etelän ja lännen puoleiset oleskelupihat. Sivuraja menee kuvan laidassa puukasan ja kottikärryjen tältä puolen ja puistokaistaleen vastainen takaraja on heti kekojen takana. Kaivuri on kuvassa tulevan lasitettavan terassimme kohdalla.

Massiivisen kokoiset nurmialueemme ovat vielä tasaamattomien maakasojen alla.

Meillä alkaa siis olla maatöiden ensimmäinen vaihe valmis ja jäädään odottelemaan Perustavaa tekemään talon ja tallin perustusten valua varmaankin aikaisintaan reilun viikon päästä. Sähköjen kytkeminen pitänee tilata vielä sitä ennen ensi viikolla, Antti käy kuulemma huomenna vielä valmistelemassa ulkomittauskeskuksen kaapelit maahan.


Tsemppiä sinne Työlänojan toiselle laidalle Toiveiden tynnyri -blogin kirjoittajille omiin haasteisiinne louhittavan rinteisen tontin kanssa! Meillä kävi maatyöt vähän helpommin tasamaalle...

1 kommentti:

  1. Juuri lukiessani ajattelin, että vähän ehkä kateeksi käy teidän maatöiden nopeus, kun omissa on mennyt kohta kaksi viikkoa. Mutta itsehän sen tontin on saanut valita, niin tietää ainakin ketä on syyttäminen ;)
    Kiitos kuitenkin tsempeistä, ja on kiva lukea että teillä etenee hienosti. Meilläkin tänään selkiytyi suunnitelmat ja nyt kaivuutyötä on mahdollisesti enää yhdeksi päiväksi. Valu tulee sitten parin viikon päästä.

    VastaaPoista