Sinänsä meillä on vielä ihan riittävästi aikaa, koska talopaketin elementtien sovittuun pystytyksen aloituspäivään 11.10. on vielä viisi viikkoa. Joten maatöiden, talon ja tallin perustusten valamisen ja täyttöjen kanssa pitäisi olla vielä riittävän väljä aikataulu, kun ammattilaiset ovat asialla.

Poikkesimme äsken katsomassa ja kuvailemassa vielä viimeistä kertaa metsänpohjaista maisemaamme ja napsimassa suuhun vielä muutamat viimeiset mustikatkin. Kaivuri tänään olikin jo tuotu tontille odottelemaan töiden aloitusta.
Huomenna töiden jäkeen paikalle päästessämme tontilla näyttänee jo aika erilaiselta, kun kaikki risut, kannot ja ylimääräiset pintamaat pitäisi olla kaivettu ylös ja kuskattu pois. Harmi kun ei pääse itse näkemään maatöiden aloitusta.
Jukkatalolta saapui tontille maanantaina myös ulkomittauskeskus, josta saadaan rakennusaikainen sähkö ja myöhemmin sitten varsinaisetkin sähköt. Keskus tulikin hienosti jo valmiiksi kuormalavalle pystyyn asennettuna ja kaapeloituna, joten ei tarvitse itse askarrella mitään.
Aluksi tuo pääkeskus tullaan laittamaan tällaisenaan kuormalavalla lähelle lopullista sijaintiaan talon pohjoispäädylle, ja aikanaan keskus kiinnitetään sitten talon saunan vastaiseen seinään ja siitä kulkee sähköt edelleen talon tekniseen tilaan ja autotallille.





Ei kommentteja:
Lähetä kommentti