| Kuva: Dir-Air |
Makkareiden ovet joudutaan varustamaan kulkuaukkokarmilla tai -saranoilla, koska 9-ovi ei aukea normaaleilla saranoilla 90 asteen kulmassa esteettömyysmääräysten vaatimaan aukon leveyteen. Helpoiten ongelma olisi ratkaistu piirtämällä ovet 10-oviksi, mutta enpä tuota itse tajunnut vuosi sitten... Kulkuaukkosaranoiden ja äänieristysoven yhdistelmä on osalle ovivalmistajista osoittautunut ongelmalliseksi.
| Kuva: Jeld-Wen |
Työhuoneen parioviin tulee satiinilasit, samoin kodinhoitohuoneen ja eteisen väliseen oveen tuomaan eteiskäytävään valoa, sekä myös kodinhoitohuoneen ja pesuhuoneen väliin tulevaan oveen. Muut ovet ovat umpinaisia.
Aluksi mietimme yksipeilisiä ovia, jolloin lasiaukkoiset ovet ja umpiovet olisivat sopivan saman tyylisiä. Tai sitten sileitä laakaovia. Ovet saisivat joka tapauksessa olla massiivipuurakenteiset.
| Kuva: Ovesta.fi. Ovessa CWP:n tekninen viilu |
Valkoiset ovet valkoisilla seinillä olisivat kuitenkin eteiseen liian tylsän steriili yhdistelmä meidän makuumme, jossa sisustus ei ole pelkkää valkoista, joten joko seiniin tai oviin pitäisi laittaa jotain väriä. Olemme pyöritelleet eteisen neljään oveen vaihtoehtoina enemmän tai vähemmän harmaita ovia. Sekä myös tammen värisellä puuviilulla varustettuja ovia, jotka voisivat sopia hienosti eteiskäytävään, jossa ei muuten ole mitään puista kuten muualla talossa on melkein joka huoneessa.
Tai sitten valkoiset ovet ja kaikkiin seiniin vaalean harmaata (tai greigeä) maalia. Kyllähän tuollainenkin hienolta näyttää. Suosikkiyhdistelmä onkin vaihdellut vähän päivittäin...
| Kuva: Dayoris. |
| Kuva: CWP. Viilun malli LOA Tammi |
Jeld-Wen ja ARS Wood eivät pysty yhdistämään omaa desibelioveaan kulkuaukkokarmiin tai -saranoihin, joten makkareiden oviksi vaihtoehdot ovat tällä hetkellä vain Mattioven perusvalkoinen Silo db-laakaovi tai Ovestan äänieristysovi. Ovesta Oy:ltä saisi ovia myös hienolla CWP:n teknisellä viilulla varustettuna. CWP ei kuitenkaan valmista enää itse sisäovia niitä jonkun rakennusblogin vinkkaamana ensin suoraan kyseltyäni. Jeld-Wenin ja Mattioven perinteisemmät viilupinnat eivät toisaalta niin iske omaan makuhermooni.
ARS Wood ja Ovesta tekisivät pienempinä toimittajina ovia mittatilauksena laajemmin omavalintaisina malleina ja myös samaan hintaan tai ainakin edullisemmin eri väreihin (kuten valkoinen F497 paperi) sävytettynä, kun taas joka rautakaupasta löytyvien Jeld-Wenin ja Mattioven valikoima on kuvastojen vaihtoehtoihin rajoitetumpi ja kellertävästä perusvalkoisesta väristä poikkeamisesta laskutetaan aika kovalla kädellä.
| Kuva: Ovesta.fi |
Ars Woodin tarjous olisi muuten helppo valinta, kun hinta on aika edullinen, ovien rakenne vaikuttaa sopivan jämerältä ja he maalaavat ovet samaan hintaan paperin sävyyn, mutta makkareiden ovia emme siis voi valita esteettömyysmääräyksistä johtuen heiltä, koska Ars Woodin äänieristysovi on paksumpi eikä toimi kulkuaukkosaranoilla.
Joten joudumme ilmeisesti yhdistämään ovia kahdelta eri toimittajalta. Ehkäpä viisi paperinvalkoista ovea Ars Woodilta ja kaksi paperinvalkoista tai tammiviilutettua desibeliovea makkareihin Ovestalta. Tai tämän hetken suosikkini; vaaleanharmaat eteisen seinät, jossa vain wc:n äänieristysovi näyttävänä tammiviilutettuna, kun se näkyy heti meille sisään tullessa, ja muut käytävän päässä olevat ovet valkoisina.
Jatketaan pohdiskelua vielä viikonlopun yli, mutta kohta ovet täytyy kyllä tilata, koska luvatut toimitusajat vaihtelevat 5-8 viikon välillä.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti